НФСРИСМ – ПКСМ

Национална федерација за спорт и рекреација на инвалиди на Северна Македонија – Параолимписко комитет на Северна Македонија

ОЛИВЕРА НАКОВСКА БИКОВА СВЕТСКИ РЕКОРДЕР

-ОЛИВЕРА НАКОВСКА БИКОВА СВЕТСКИ РЕКОРДЕР
-3-ТО МЕСТО И БРОНЗЕН МЕДАЛ ЗА ОЛИВЕРА НАКОВСКА БИКОВА
-ИЗЕДНАЧЕН СВЕТСКИ РЕКОРД 570 КРУГОВИ

Оливера Наковска Бикова во дисциплината воздушен пиштол жени, на Светското првенство во Кореја во основниот дел се пласираше на првото место од 31 натпреварувачка, стрелајќи во висина на изедначен СВЕТСКИ РЕКОРД 570 кругови.

Во финалето, Оливера го освои 3-то место и бронзениот медал со резултат од 214,3 кругови.

Честитки за Оливера и за тимот на Македонија.

[Best_Wordpress_Gallery id=”140″ gal_title=”korea2018-2″]