НФСРИСМ – ПКСМ

Национална федерација за спорт и рекреација на инвалиди на Северна Македонија – Параолимписко комитет на Северна Македонија

АЛЕКСАНДАР НАСТАПИ НА СП ВО ЛИМА ВО ДИСЦИПЛИНАТА П4-ПИШТОЛ СЛОБОДЕН ИЗВОР

Денес на Светското првенство во стрелаштво во Лима се одржа дисциплината П4-малокалибарски пиштол слободен избор на 50 метри.
Александар во конкуренција на 33 натпреварувачи, со резултат од 491 круг го освои 31-то место. Мечот го започна во грч, за да се поправи во следните 4 серии, но на крајот влезе во цајтнот и стрелаше 11 кругови послабо од својот најдобар резултат во ова дисциплина, постигнат пред 20 дена на Гран При натпреварот во Нови Сад (502 кругови).
Следниот натпревар на Александар е во дисциплината П1-воздушен пиштол, што се стрела на 27.09.2023 година.

[Best_Wordpress_Gallery id=”468″ gal_title=”peru-2″]