НФСРИСМ – ПКСМ

Национална федерација за спорт и рекреација на инвалиди на Северна Македонија – Параолимписко комитет на Северна Македонија

МАКЕДОНСКАТА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА ВО ПАРА ПИНГ ПОНГ НАСТАПИ НА МЕЃУНАРОДНИОТ ТУРНИР “VARNA SEAGULL CUP”

Македонската репрезентација во пара пинг понг во состав: Страшко Коцевски (играч и селектор), Рубинчо Ристески, Марјан Зафировски и Игорчо Постолов, од 07-09.06.2024 година настапија на меѓународниот турнир “Varna Seagull Cup”кој се одржа во Варна, Бугарија. На натпреварот учествуваа 35 пингпонгари од: Романија, Србија, Црна Гора, Македонија и Бугарија.
Најдобар успех од нашите натпреварувачи оствари Игорчо Постолов, кој во класа 6, го освои првото место и златниот медал, пред Милијана Ќирковиќ и Ѓуро Кривокапиќ од Црна Гора кои ги освоија второто и третото место.
Марјан Зафировски во класа 7 го освои третото место и бронзениот медал . Во оваа категорија првото место го освои Милан Антиќ од Србија, додека второто Пјетро Палушевиќ од Црна Гора.
Страшко Коцевски во класа 10, и Рубинчо Ристески во класа 8, не ги поминаа групите и не се пласираа во натамошните борби во разигрување за медалите.
Во натпреварите во двојки, кои беа од елиминациски карактер, нашите спортисти Рубинчо Ристески и Марјан Зафировски беа елиминирани уште во првото коло од црногорската двојка Пјетро Палушевиќ и Ѓуро Кривокапиќ, а Игорчо Постолов требаше да настапи со еден играч од Романија, меѓутоа од нему познати причини не се појави на натпреварот.